at icon
biuro@greto.com.pl
phone icon
+48 791 050 578
Flaga Unii Europejskiej
EN
Opłacalne przejście z net-billing na net-mettering?
baner na blogu
Czy fotowoltaika będzie dalej opłacalna

Jednym z najważniejszych wydarzeń na polskim rynku PV w tym roku była kwietniowa zmiana zasad  dotycząca rozliczania energii pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznej. Przy “starych zasadach” (net-mettering) instalacja do 10kWp wiązała się ze stratą 20% energii podczas przechodzenia przez sieć energetyczną. Innymi słowy, jak latem zmagazynowało się w energetyce 1000kWh, to zimą można było odebrać 800kWh. Proste i efektywne.  

W myśl nowych przepisów (net-billing) energetyka za każdą wysłaną kWh naliczy w naszym wirtualnym portfelu ustaloną kwotę, o którą obniży nasz rachunek za energię. Na dzień 11.07.2022 stawka wynosi 0,66 zł / kWh zgodnie z danymi od PSE który te wartość podaje do informacji publicznej: 

zdjęcie blogu kolejność 1
Ceny energii w Polsce

Źródło: https://www.pse.pl/oire/rcem-rynkowa-miesieczna-cena-energii-elektrycznej 

Kiedy nałożymy to na średnią cenę prądu w Polsce: 

zdjęcie blogu kolejność 2
ACU jako gotowe rozwiązanie

Okazuje się, że energetyka za każdą oddaną kWh zapłaci nam 0,66 PLN, a każda kWh kosztuje nas średnio 0,66kWh, a więc proporcja wymiany wynosi: 

1:1, a nie 1:0,8 

Wbrew obawom, że fotowoltaika przestanie być opłacalna po tegorocznych zmianach, wiele wskazuje na to, że będzie opłacać się jeszcze bardziej.  

Wiele osób, które wykonały instalacje pomiędzy kolejnymi edycjami 3.0 i 4.0 programu „Mój Prąd” nie skorzystały z dofinansowania obawiając się przejścia na net-billing i potencjalnego pogorszania warunków rozliczenia. Rzeczywistość pokazuje, że nie ma się czego obawiać. Przechodząc na net-billing poprawiają się warunki rozliczenia i dodatkowo można otrzymać zaległe dofinansowanie zgodnie z warunkami: 

zdjęcie blogu kolejność 3
Schemat działania ACU

Oprócz tego można rozbudować już istniejącą instalację PV o bank energii, niezależnie od posiadanego sprzętu dzięki rozwiązaniu ACU marki TSUN i zwiększyć kwotę dofinansowania: 

zdjęcie blogu kolejność 4
Zalety ACU

Dzięki temu rozwiązaniu i dofinansowaniu możesz prawie za darmo i w bardzo prosty sposób dołożyć bank energii do swojej instalacji PV wraz z wszystkimi jego zaletami: 

  1. Zasilanie awaryjne 

  1. Kupowanie prądu kiedy jest tani i „sprzedawanie” go kiedy jest drogi:

zdjęcie blogu kolejność 5
Zalety ACU cz.2
  1. Zwiększenie odporności instalacji PV na wyłączenia ze względu na wysokie napięcie w sieci 

  1. Zwiększenie autokonsumpcji 

Jeżeli zastanawiasz się nad takim rozwiązaniem lub masz klientów, którzy byliby nim zainteresowani, to Greto ma dla Ciebie ofertę. Skontaktuj się, aby poznać szczegóły lub dowiedzieć się więcej: 

biuro@greto.com.pl

+48 787 052 656

Zobacz wszystkie artykuły >