at icon
biuro@greto.com.pl
phone icon
+48 791 050 578
Flaga Unii Europejskiej
EN
N-Type czy P-Type? Czym się różnią poszczególne moduły?
baner na blogu
Wstęp

​Podobnie jak w przypadku wielu innych produktów technologia produkcji modułów fotowoltaicznych nieustannie się rozwija. Panele produkowane dzisiaj różnią się o lata świetlne od tych wytwarzanych jeszcze parę lat temu. Dotyczy to m.in. modułów monokrystalicznych, gdzie wyróżniamy P-Type i N-Type

Skąd wzięły się litery P oraz N? Wytwarzanie prądu elektrycznego w modułach PV jest możliwe dzięki półprzewodnikowemu złączu P-N. Panele P-Type są w większości zbudowane części z krzemu typu P i tylko cienkiej warstwy krzemu typu N, a w przypadku N-Type proporcja jest odwrotna.

Do tej pory moduły typu P były najpopularniejszą wersją obecną na polskim i światowym  rynku. Było to spowodowane tym, że ich cena była stosunkowo niska w porównaniu z innymi rodzajami, ponieważ produkcja N-Type wiązała się z wyższymi kosztami. Z roku na rok różnica w cenie uległa jednak zatarciu i szacuje się, że N-Type staną się wkrótce jeszcze tańsze.

Co odróżnia P-Type od N-Type?

Z każdym kolejnym rokiem i każdą nową technologią, moduły fotowoltaiczne wprowadzane na rynek mogły się pochwalić coraz większą sprawnością, czyli stosunkiem mocy generowanej energii elektrycznej do mocy promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię modułu. Niestety w przypadku modułów P-Type osiągnięto już szczyt możliwości, który wynosi 24,5% sprawności. N-Type daje o wiele więcej możliwości i ocenia się, że wkrótce może osiągnąć nawet poziom 29%.

Kolejną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami modułów jest fakt, że do wytwarzania paneli typu P używany jest bor, który może powodować problem nazywany „defektem boru i tlenu”. Powoduje to dużą degradację indukowaną światłem (LID) w panelach słonecznych typu P, zmniejszając ich wydajność nawet o 10% w niektórych przypadkach. Moduły typu N zamiast tego są domieszkowane fosforem, co uodparnia je na tę degradację.

Sprawność modułów, to nie jedyna rzecz, która przemawia na korzyść N-Type. Wybierając panele tego rodzaju można liczyć na:

  • Lepszą wydajność modułów w trudnych warunkach pogodowych.

  • O wiele korzystniejszą degradację w czasie i dłuższą żywotność, która gwarantuje nawet 90% mocy wyjściowej po upływie gwarancji,

  • Korzystniejsze spadki mocy. Tylko 1% po roku użytkowania i 0,4% w każdym kolejnym roku.

  • Osiągają znacznie niższą temperaturę w upalne dni. Wbrew pozorom moduły PV nie przepadają za wysokimi temperaturami i dzięki temu mamy wyższą efektywność paneli, jak i ich mniejszą awaryjność.

Powyższe zalety pokazują, że mimo nieznacznie wyższej ceny, moduły N-Type są bardziej opłacalne, ponieważ ich technologia pozwala na o wiele większe uzyski energii i gwarantuje, że ogniwa po latach użytkowania będą nadal bardzo wydajne. Wiele wskazuje na to, że rynek OZE zostanie wkrótce zdominowany przez ten typ modułów i producenci zaczną oferować głównie takie rozwiązania. To dobry moment dla instalatorów i hurtowni OZE, aby już teraz zaopatrzyć się w te produkty, ponieważ właściciele domów oraz firmy zainteresowane fotowoltaiką liczą na to, że ich instalacja PV będzie jak najbardziej i najdłużej wydajna, przez co N-Type jest o wiele pewniejszym wyborem niż P-Type.

Gdzie najlepiej zamówić moduły fotowoltaiczne N-Type?

W nowym 2023 roku moduły N-Type pojawią się również w ofercie Greto. Na tego typu rozwiązania postawił jeden z największych i najbardziej uznanych producentów modułów, czyli JA Solar. Już w pierwszym kwartale 2023 będziecie mogli zamówić:

JAM54D40 420 GB BF

JAM54D41 410 GB FB

Warto również wspomieć, że roczne testy wykonane na modułach JA Solar wykazały, że panele N-Type tego producenta wytwarzają o 3,9% więcej energii elektrycznej niż P-Type. 

Greto starając się wprowadzać na rynek najnowocześniejsze rozwiązania planuje w najbliższym czasie poszerzyć swój asortyment modułów N-Type. Więcej informacji na temat nowych paneli JA Solar uzyskacie kontaktując się z nami:

biuro@greto.com.pl

Formularz kontaktowy

Źródła:

https://solarmagazine.com/solar-panels/n-type-vs-p-type-solar-panels/

https://www.jasolar.com/index.php?m=content&c=index&a=show&catid=399&id=99

zdjęcie blogu kolejność 3
Zobacz wszystkie artykuły >