at icon
biuro@greto.com.pl
phone icon
+48 791 050 578
Flaga Unii Europejskiej
EN
Fotowoltaika Balkonowa oraz konstrukcje pod fotowoltaiczny balkon: Jakie płyną z nich korzyści?
baner na blogu
Fotowoltaika Balkonowa oraz konstrukcja pod fotowoltaiczny balkon: Jakie płyną z nich korzyści i czy staną się popularne w 2024 roku?

Mikroinstalacje montowane na dachach budynków jednorodzinnych widzimy już na każdym kroku. A co z blokami mieszkalnymi? Jednym z takich nowatorskich podejść jest fotowoltaika balkonowa – technologia, która przekształca nasze tradycyjne balkony w źródła energii słonecznej. W tym artykule przyjrzymy się korzyściom tej technologii w kontekście budynków wielorodzinnych, zmianom w prawie oraz prognozom na rok 2024.

Korzyści Fotowoltaiki Balkonowej dla budynków wielorodzinnych

Fotowoltaika balkonowa, czyli umieszczanie paneli fotowoltaicznych na balustradach balkonów, zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców budynków wielorodzinnych. Istnieje wiele korzyści płynących z tego rozwiązania.

 

1. Samowystarczalność energetyczna: Systemy fotowoltaiczne na balkonach pozwalają mieszkańcom na wytwarzanie własnej energii elektrycznej. To oznacza nie tylko zmniejszenie rachunków za prąd, ale także większą niezależność energetyczną.

 

2. Optymalne wykorzystanie przestrzeni: Balkony, które często są nieużywane lub pełnią jedynie dekoracyjną funkcję, mogą teraz stać się aktywnymi producentami energii. To efektywne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

 

3. Redukcja emisji CO2: Produkcja energii ze źródeł odnawialnych przyczynia się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Elektrownia na balkonie jest zatem krokiem w kierunku bardziej ekologicznego stylu życia.

Jak to wygląda od strony prawnej i jak zamontować fotowoltaikę balkonową?

W miarę rozwoju tej technologii, zmieniają się również przepisy i regulacje prawne dotyczące fotowoltaiki balkonowej. W wielu krajach, w tym także w Polsce, obserwuje się tendencję do ułatwiania instalacji małych systemów fotowoltaicznych na prywatnych posesjach, co obejmuje także balkony w budynkach wielorodzinnych.

Aby zainstalować panele fotowoltaiczne legalnie na balustradzie, konieczne jest uzyskanie zgody od wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni. W tym celu trzeba złożyć formalny wniosek do administratora, dołączając do niego projekt instalacji. Jest to spowodowane kwestiami bezpieczeństwa (tak aby konstrukcja nie zagrażała sąsiadom) oraz estetyką budynków. Warto pamiętać, aby zasięgnąć porady fachowca i sprawdzić czy nasz balkon aby na pewno jest przystosowany do zamontowania konstrukcji PV.

Najbardziej korzystnym rodzajem mikroinstalacji w takim przypadku będzie off-gird, która produkuje prąd tylko na bieżące potrzeby. W przypadku tak niewielkiej instalacji nie ma sensu, aby podłączać ją do sieci. Należy jednak pamiętać, że panele na balkonie powinien instalować wykwalifikowany instalator.

zdjęcie blogu kolejność 3
Przyszłość Fotowoltaiki Balkonowej w 2024 Roku

Prognozowanie przyszłości zawsze jest wyzwaniem, jednakże na podstawie obecnych trendów można przewidzieć, że fotowoltaika balkonowa nadal będzie zyskiwać na popularności w 2024 roku. Do tej pory montowanie modułów na balkonach było popularne głównie w Niemczech, gdzie gotowe zestawy można kupić nawet w supermarketach. Szacuje się, że jest tam ponad 300 tys. tego typu instalacji ta liczba cały czas rośnie. Zdecydowanie sprzyjały temu rozmaite dopłaty dla ludzi zainteresowanych zakupem konstrukcji balkonowej. Polska pod tym względem pozostaje niestety nadal w tyle, ale można aktualnie zauważyć rosnące zainteresowanie tego typu inwestycjami. Znanym przykładem może być jeden z bloków w Szczytnie, gdzie na każdym balkonie zainstalowane zostały panele fotowoltaiczne.

Źródło: https://gazetaolsztynska.pl/szczytno/864872,Sam-produkuje-energie-elektryczna-i-cieplna.html

Z rynku fotowoltaiki dochodzą głosy, że „Fotobalkoniką” w Polsce zainteresowana jest coraz większa liczba właścicieli mieszkań oraz całych wspólnot. Jest to podyktowane m.in. ekologią , bo w miarę wzrostu świadomości ekologicznej społeczeństwa, ludzie będą bardziej skłonni inwestować w rozwiązania przyjazne dla środowiska. Fotowoltaika balkonowa idealnie wpisuje się w ten trend, co może przyczynić się do jej dalszego rozwoju.

Sprzyja temu również rozwój technologiczny, ponieważ zestawy montażowe PV dają użytkownikowi efektywne, estetyczne oraz elastyczne rozwiązania pozwalające wyciągać maximum mocy promieni słonecznych nawet z niewielkiego balkonu. Oprócz tego mieszkańcy budynków wielorodzinnych widzą oszczędności, które zapewnia fotowoltaika mieszkańcom domów jednorodzinnych i również chcąc obniżyć rachunki za energię coraz częściej inwestują w takie rozwiązania. Szczególnie, że ceny energii cały czas rosną.

Dobrym rozwiązaniem, które pomogłoby rozwojowi montażu paneli fotowoltaicznych na balkonie byłyby dotacje. Pozwoliłoby to zamontować panele i konstrukcje montażowe większej ilości osób.

zdjęcie blogu kolejność 4
Jaki zestaw montażowy pod fotowoltaiką balkonową? Gotowe konstrukcje

Kluczem do efektywnej instalacji balkonowej oprócz samego modułu jest odpowiednia konstrukcja i uchwyt. Dobrym przykładem może być zestaw do montażu paneli PV firmy KSENG.

Balcony Easy Solar Bracket jest to konstrukcja umożliwiająca montaż pełnowymiarowych paneli fotowoltaicznych na poręczach i balustradach. Dzięki regulowanemu wspornikowi, możliwe jest dopasowanie kąta nachylenia modułu do potrzeb - w zakresie od 0°do 30°. Wytrzymałość konstrukcji potwierdzona certyfikatem TUV Rheinland. To konstrukcja wykonana z wysoce antykorozyjnego stopu aluminium 6005-T5 i wytrzymałej stali nierdzewnej typu 304.

Więcej o Easy Solar Bracket

Podsumowując, fotowoltaika na balkonach stanowi fascynujące rozwiązanie, które łączy innowacyjność z praktycznym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Zmieniające się prawo oraz prognozy na przyszłość wskazują, że ta technologia będzie odgrywać istotną rolę w kształtowaniu krajobrazu energetycznego w najbliższych latach. Dla mieszkańców budynków wielorodzinnych, inwestycja w fotowoltaikę balkonową może okazać się nie tylko korzystna finansowo, ale także ekologicznie. 

Zobacz wszystkie artykuły >