at icon
biuro@greto.com.pl
phone icon
+48 791 050 578
Flaga Unii Europejskiej
EN
On Gird czy Off Gird? A może hybryda?
baner na blogu
Wstęp

Osoby, które zastanawiają się nad montażem fotowoltaiki często mają dylemat, który rodzaj instalacji wybrać. W takim przypadku należy wziąć pod uwagę rodzaj budynku, możliwości jego adaptacji oraz zapotrzebowanie na energię.  Warto zatem przyjrzeć się dokładniej wszystkim grupom instalacji fotowoltaicznych, żeby dowiedzieć się, która z nich będzie najbardziej odpowiednia.  

 

Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na 4 grupy: 

Instalacje on-grid – podłączona do sieci

Jest to najprostszy i najczęściej spotykany rodzaj instalacji. W tym przypadku inwerter synchronizuje się z publiczną siecią energetyki (Grid) i działa wyłącznie we współpracy z nią. Jest to najtańsza opcja, w której nadwyżka zgromadzonej energii może zostać sprzedana przedsiębiorstwu energetycznemu. Wadą tego rozwiązania mogą być ewentualne wyłączenia lub awarie sieci energetycznej, które uniemożliwiają pracę instalacji. 

Instalacja off-grid – wyspowa

Instalacja niezależna od energetyki, którą możemy zamontować w dowolnym miejscu. W przeciwieństwie do on-gird nadwyżki energii wykorzystywane są do ładowania akumulatorów, przez co możemy wykorzystać ją w przyszłości. Ten rodzaj sprawdza się głównie w przypadku lokalizacji, dla których koszty podłączenia do sieci są zbyt duże. Przykładem mogą być lampy uliczne, pokłady statków czy domki letniskowe. Wadą tego systemu jest ryzyko wyczerpania się zapasu energii akumulatorów. 

 

Grid-Tie

Jest to instalacja zawierająca baterie oraz zsynchronizowana z siecią energetyczną. W tym przypadku produkujemy prąd, którego używamy w razie potrzeby, a ewentualny nadmiar lub niedobór jest buforowany przez baterie.  

Działanie tego typu instalacji można łatwo przedstawić na podstawie poniższych schematów

W miejscach, gdzie moc paneli (oznaczona kolorem żółtym) jest wyższa niż zużycie (kolor zielony) – bateria się ładuje. Jeżeli zużycie jest większe niż produkcja, to korzystamy z wcześniej zmagazynowanej energii. Niestety przez fakt synchronizacji instalacji z siecią ewentualne zaniki zasilania powodują wyłączenie fotowoltaiki i wyłączenie zasilania w domu. Najczęściej spotykane w Polsce systemy tego typu oparte są na inwerterze Huawei, który standardowo jest wyposażony w wejście bateryjne. 

zdjęcie blogu kolejność 4
Hybrydowe

Są to rodzaje instalacji, które łączą największe zalety wszystkich systemów: 

On-grid - dowolna ilość energii z publicznej sieci, sprawia że nigdy nie zabraknie prądu.  

Grid-tie - zużywamy własną energię i mamy z niej 100% oszczędności niezależnie od stanu prawa przez większość roku. 

Off-grid - jesteśmy niezależni od energetyki i nie musimy się martwić pracami serwisowymi, awariami i podwyżkami.  

Instalacja hybrydowa działa w dwóch trybach: 

1. Grid-tie - w przypadku obecności zasilania z sieci. 

2. EPS - czyli zasilanie awaryjne w momencie, kiedy mamy do czynienia z awarią lub wyłączeniem sieci. 

Należy pamiętać, że hybrydy posiadają pewne wady: 

► Skomplikowana instalacja z koniecznością wpięcia się między licznik, a rozdzielnie główną budynku czyli w WLZ. Może to się wiązać z pracami budowlanymi w obiekcie.  

► Konieczność montażu licznika w rozdzielni głównej, w której może brakować miejsca. Wymusza to dołożenie drugiej rozdzielni lub wymianę istniejącej na większą.   

► Skomplikowana instalacja elektryczna. 

► Wyższa cena całego systemu. 

► Zwiększone wymagania środowiskowe względem instalacji PV (baterie muszą mieć zapewnione dodatnią temperaturę). 

► Więcej wymaganego miejsca. Baterie potrafią mieć sporą wagę i zajmować dużą ilość miejsca.  

Hybrydę można zatem określić jako grid-tie rozszerzone o zasilanie awaryjne EPS.

Zobacz wszystkie artykuły >